MİKRO-İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMLERİ

Mikro-İklimlendirme Ne Demektir?

Mikro-iklimlendirme büyük alanın iklimlendirilmesi yerine, belirlenmiş, özel bir yerin iklimlendirilmesi demektir. Bir tarihi eserin bulunduğu, belirli bir hacimdeki hava sızdırmazlığı sağlanmış yerin bağıl neminin kontrolünü ve dengelenmesini sağlıyoruz. Bu vesileyle tarihi eserlerimizin yüzlerce-binlerce yıldır bulundukları, alışkın oldukları ortam şartlarını sağlıyor ve hava koşullarından etkilenmeden sağlıklı bir şekilde ömürlerini devam ettirmelerini temin ediyoruz.

Mikro-İklimlendirme paha biçilemez eserlerin korunmasında, tüm teşhir salonunun, odaların veya binanın iklimi ayarlamaya göre daha pratik bir yöntemdir. Mikro-iklimlendirme bozulmaları en aza indirmek için eserleri kendi bireysel, ideal iklimlerinde tutar. Cihazlar gürültüsüz çalışmaktadırlar ve sınır değerlerinin %2’si kadar hassasiyetle dengeleme yapacak şekilde tasarlanmışlardır. Eserden esere değişiklik gösteren (Metal, deri, toprak…vb) ve ilgili kurumların ya da birimlerin belirleyeceği bağıl nemin olması gereken sınır değerleri kullanıcı dostu arayüzü ile kolaylıkla ayarlanabilmektedir.

Museum Climate Controls, müzelerdeki, arşivlerdeki ve kütüphanelerdeki paha biçilmez eserlerin korunması konusunda çözümler üretmektedir ve bu işe kendini adamıştır.

Küçük Kapasiteli Bağıl Nem Dengeleyiciler

MCG 4 Müze Klima Kontrol Sistemi - Devirdaim sistemi ve tek bir hazne ile doğru ve güvenilir bağıl nem kontrolü sağlamak üzere tasarlanmıştır. Sızdırmazlık ve ortam sıcaklığı değişkenlerine bağlı olarak 8 m3 veya daha fazla kapasiteye sahiptir. Eserler sürekli olarak MCG sistemi tarafından üretilen ve kontrol edilen nem ile çevrilir. MCG 4, çevredeki ortam sıcaklığı değişse bile kendi alanındaki sabit bağıl nem seviyelerini koruyacaktır.

MCG 8 Müze Klima Kontrol Sistemi - Devridaim sistemi ve tek bir hazne ile doğru ve güvenilir bağıl nem kontrolü sağlamak üzere tasarlanmıştır. Sızdırmazlık ve ortam sıcaklığı değişkenlerine bağlı olarak 16 m3 veya daha fazla kapasiteye sahiptir. Eserler sürekli olarak MCG sistemi tarafından üretilen ve kontrol edilen nem ile çevrilir. MCG 8, çevredeki ortam sıcaklığı değişse bile kendi alanındaki sabit bağıl nem seviyelerini koruyacaktır.

Büyük Kapasiteli Bağıl Nem Dengeleyiciler

MCG 30, müze vitrini veya depolar için güvenli ve etkili nem kontrolü sağlamak üzere özel olarak tasarlanmış pozitif basınçlı nem kontrol ve dengeleme sistemidir. Tek bir MCG 30 ile 150 metre mesafeye ve toplam hacim olarak 200 m3’e kadar birçok vitrinin veya deponun nem kontrolü sağlanabilmektedir. MCG 30, teşhir salonundaki ortam sıcaklığı değişse bile sızdırmazlığı sağlanmış vitrinlerin içerisindeki sabit bağıl nem seviyelerini koruyacaktır (ziyaretçi sayısından, dış sıcaklıktan ve mevcut iklimlemdirme sisteminin aç/kapa döngülerinden etkilenir). Pozitif basınç teknolojisi ile vitrinler ve depolar toz ve kirleticilerden korunurken eserlerin gaz yayması engellenir. Özellikle depolar için ihtiyaç olması durumunda 200 m3'den daha büyük kapasiteli üniteler de üretilebilmektedir.

MCG4 TEKNİK FÖY MCG8 TEKNİK FÖY MCG30 TEKNİK FÖY